Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 11.02.2020r. odbyły się profilaktyczne lekcje, mające na celu przypomnienie uczniom istotnych kwestii dotyczących bezpieczeństwa w Sieci oraz zagrożeń jakie niesie niewłaściwe korzystanie z zasobów sieciowych.
Oto kilka zasad, które omówiliśmy:

Im mniej informacji o Tobie jest w sieci, tym jesteś bezpieczniejszy. Nie podawaj w sieci danych osobowych ani haseł, nie wysyłaj swoich zdjęć.
Czytaj regulaminy.
Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje. Nigdy nie umawiaj się na spotkanie z nieznajomą osobą bez pozwolenia rodziców!
Mów, jeśli coś jest nie tak! W sytuacji, kiedy ktoś lub coś Cię w Internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie opowiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. Możesz w takiej sytuacji skontaktować się z Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, dzwoniąc pod bezpłatny numer 116 111.
Uważaj na e-maile otrzymane od nieznanych Ci osób. Nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie korzystaj z linków przesłanych przez obcą osobę. Mogą na przykład zawierać wirusy. Najlepiej od razu kasuj maile od nieznajomych.
W Sieci krąży coraz więcej wirusów, które mogą uszkodzić komputer. Dlatego koniecznie korzystaj z oprogramowań antywirusowych.
Korzystaj z umiarem z Internetu. Zbyt długie korzystanie z komputera, tabletu czy smartfona może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i pogorszyć kontakty ze znajomymi.

Przypominamy uczniom o konkursie „Bezpieczny Internet”. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie szkoły w zakładce „Konkursy”.

Nauczyciele informatyki