W dniach 9-10 marca w naszej szkole odbyło się święto, na które czekały wszystkie pierwszaki. Uczniowie klas I zostali bowiem uroczyście pasowani na czytelników. Panie bibliotekarki przygotowały zagadki i łamigłówki, które zostały ukryte na specjalnych „stacjach kolejowych” w różnych miejscach szkoły. Każda klasa pierwsza wyruszała zatem ze swojej sali lekcyjnej i „Bajkowym pociągiem” wraz z paniami bibliotekarkami, odwiedzała kolejne stacje, do których prowadziły kolejowe drogowskazy. Po rozwiązaniu zagadek „Bajkowy pociąg” wyruszał na kolejny przystanek. Ostatnią stacją była biblioteka szkolna. Tam uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób należy wypożyczać książki i jakie zasady obowiązują wszystkich wzorowych czytelników.

Uroczystość pasowania odbyła się tym razem w formie gry terenowej, która pozwoliła naszym uczniom poznać regulamin biblioteki oraz przypomnieć sobie treści najpopularniejszych bajek i baśni. Była to także forma aktywizacji i zwiedzania różnych zakątków szkoły.

Wielu uczniów uczciło szkolne święto poprzez przebranie się za ulubioną postać z bajki lub baśni. Wśród pasażerów naszego „Bajkowego pociągu” nie zabrakło zatem prześlicznych księżniczek, odważnych rycerzy i czarodziejów, uroczych Tygrysków, czy baśniowych jednorożców!

Wszystkie pierwszaki otrzymały od pań bibliotekarek prezent – wyprawkę czytelniczą „Pierwsze abecadło”, którą przygotował Instytut Książki w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”. Książka „Pierwsze abecadło” jest antologią tekstów literackich dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które zostały napisane przez najwybitniejszych twórców książek dla dzieci, zarówno klasycznych, jak i współczesnych. Ilustracje do książki stworzyła Iwona Chmielewska. Przygotowany przez nią metaforyczny alfabet ma rozbudzać w dzieciach ciekawość do poznawania liter i nauki czytania, pobudzać do myślenia i zachęcać do własnej aktywności twórczej.

Dodatkowo uczniowie otrzymali „Bilet powrotny do biblioteki”, który jest zachętą do ponownych odwiedzin w bibliotece i wypożyczania książek o zróżnicowanej tematyce.

Należy podkreślić, że uroczystość odbyła się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, dla każdej klasy indywidualnie.

Zapraszamy wszystkich uczniów klas 1-3 do odwiedzin w bibliotece szkolnej od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 14.00. Odwiedzając nas pamiętajcie o założeniu maseczki!

 

Oprac. Małgorzata Górecka.