27 października 2023 r. w naszej szkole miała miejsce doniosła uroczystość. Tego dnia nasza szkoła otrzymała oficjalnie imię „Przyjaciół Gdańska” i obchodziła 15-lecie swojego istnienia. Placówkę przy ulicy Człuchowskiej 6 odwiedziło wielu gości. Wśród nich byli pracownicy Urzędu Miasta, przedstawiciele Rady Miasta Gdańska oraz Rady Dzielnicy Ujeścisko – Łostowice. Gościliśmy także reprezentantów Związku Nauczycielstwa Polskiego, Policji, Straży Miejskiej i Straży Pożarnej. Wśród gości nie zabrakło dyrektorek i dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół i przedszkoli oraz instytucji kulturalnych współpracujących z naszą szkołą. Galę uświetniła orkiestra Straży Granicznej.

Podczas uroczystości przedstawiciele Rady Dzielnicy Ujeścisko – Łostowice podarowali pani dyrektor, Małgorzacie Michałowskiej, sztandar szkoły, a proboszcz parafii Św. Ojca Pio, ksiądz kanonik Krzysztof Homoncik, poświęcił go. Następnie pani dyrektor przekazała sztandar uczniom, którzy złożyli uroczyste ślubowanie. Wielu szacownych gości zabrało głos, gratulując wyboru imienia i życząc całej społeczności szkolnej powodzenia w przyszłych działaniach.

Po części oficjalnej scenę przejęli uczniowie. W krótkiej inscenizacji połączonej z filmikiem i prezentacją, urozmaicanej występami artystycznymi opowiedzieli, kim są Przyjaciele Gdańska i jak pielęgnują ważne dla nas wszystkich wartości, takie jak szacunek dla drugiego człowieka, tolerancja, empatia, przyjaźń, gościnność, patriotyzm.

Na koniec pani dyrektor podziękowała sponsorom i przyjaciołom szkoły za pomoc w organizacji gali. Uczniowie wręczyli gościom skromne upominki na pamiątkę. Na wszystkich czekał pyszny tort. Chętni mogli wpisać się do księgi pamiątkowej i obejrzeć kroniki szkoły.