Dzień Bezpiecznego Internetu 2022 – bierzemy udział

Dzień Bezpiecznego Internetu 2022 obchodzić będziemy 8 lutego.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Postęp technologiczny, pandemia i szybkie tempo życia sprawiły, że nasze życie coraz częściej przenosi się do internetu. Dlatego tak ważne stają się takie wydarzenia jak Dzień Bezpiecznego Internetu. W bieżącym roku obchody DBI przebiegać będą pod hasłem „Działajmy razem!”.

Nasza szkoła, jak co roku, aktywnie włącza się do tej inicjatywy. Nauczyciele informatyki serdecznie zapraszają całą społeczność szkolną do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.

Proponujemy następujące działania:

Prezentacja multimedialna, plakat, rebus

  • Klasy IV – VIII – zadanie polega na opracowaniu prezentacji multimedialnej bądź/i plakatu na temat „Bezpieczny Internet” – format plakatu A3, technika wykonania dowolna – liczymy na Waszą kreatywność. W prezentacji przedstawcie swoim kolegom zasady, które powinni przestrzegać, aby byli bezpieczni w sieci.
  • Klasy I-III wykonują plakat pod hasłem „Uczeń bezpieczny w sieci” – format A4, technika wykonania dowolna lub krzyżówka „Bezpieczny Internet – wspólna sprawa” – opracowanie krzyżówki, której hasła związane są z bezpieczeństwem w sieci.
  • Rebus związany z obchodami

Wykonane plakaty, rebusy oraz wydrukowane slajdy prezentacji multimedialnej wyeksponowane zostaną na gazetkach ściennych.

Dodatkowo we wszystkich klasach na lekcjach informatyki i godzinach wychowawczych zostanie poruszona problematyka bezpiecznego korzystania z zasobów internetowych. Będziemy rozmawiali na temat korzyści i zagrożeń w sieci, spróbujemy także znaleźć odpowiedź na pytanie” –  „Internet – okno na świat, czy złodziej czasu. Klasy wykonują gazetkę do 8 marca 2022r.

Na koniec mamy dla Was wyzwanie – zapraszamy do udziału w offlinechallenge – spróbujcie spędzić kilka godzin, a może cały dzień, offline – bez korzystania z telefonu, czy komputera. Wyjdźcie na spacer, pograjcie w grę planszową, wykorzystajcie sportową aktywność (rower, sanki, narty, piłkę w zależności od pogody), czy po prostu porozmawiajcie  z rodziną lub rówieśnikami  – oczywiście offline. Czekamy na Wasze krótkie sprawozdania (do 8 marca). Forma sprawozdania dowolna – uruchomcie swoją wyobraźnię…

Wszystkim uczniom życzymy wielu ciekawych pomysłów i korzystania z internetu z „głową”.

Nauczyciele informatyki