W dniach 11-22 października 2021 r. nasza szkoła realizuje założenia kampanii "Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie", organizowanej przez Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie Visus Supremus. Kampania ma na celu upowszechnianie informacji dotyczących funkcjonowania osób z dysfunkcją wzroku w społeczeństwie. Ponadto celem akcji jest:

"• kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób z niepełnosprawnością wzrokową,
• zwiększenie integracji osób które nie widzą, ze środowiskiem społecznym i poprawienie ich funkcjonowania w tym środowisku,
• przygotowanie społeczeństwa do udzielania właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku, zauważenie ich problemów,
• zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnością wzrokową,
• włączenie w obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski jak najszerszej grupy przedszkoli, szkół, placówek oświatowych, samorządów i innych organizacji z terenu całej Polski."

(źródło: https://www.braille.bydgoszcz.pl/mdbl) 

 Termin kampanii związany jest z obchodami Międzynarodowego Dnia Białej Laski (święto osób, które nie widzą lub są słabowidzące), które odbywają się 15 października.

W związku z tym 13 października klasy 2B i 2D odbyły zajęcia czytelnicze na podstawie opowiadania „Bursztyn” A. Chmielewskiej oraz „Czarnej książki kolorów” M. Cottin i R. Farii. Wspólne czytanie było podstawą do rozmowy z uczniami na temat potrzeb osób niewidomych i niedowidzących.

Zapraszamy również do zapoznania się z treścią listu Adama, wychowanka Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille'a w Bydgoszczy:

Bydgoszcz, 1 października 2021 roku
Drogie Koleżanki, drodzy Koledzy!
Mam na imię Adam. Piszę do Was od kilku lat, zawsze w październiku. Zapewne mnie pamiętacie, jednak krótko przypomnę kim jestem.
Od urodzenia mam problem ze wzrokiem. Już jako mały chłopiec widziałem bardzo słabo i musiałem nosić okulary. Kiedy w przedszkolu doszła nauka czytania i pisania, było mi coraz trudniej. Na szczęście w odpowiednim czasie trafiłem w dobre miejsce, do Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille'a w Bydgoszczy. Tutaj uczę się od drugiej klasy szkoły podstawowej i mieszkam w internacie. To placówka z długą tradycją. W tym roku będziemy obchodzić 150-lecie jej powstania. Pracuje tu wielu doświadczonych specjalistów, którzy pomagają uczniom słabowidzącym i niewidomym. Początkowo podczas nauki korzystałem ze specjalnego sprzętu: powiększalników, podręczników z powiększonym drukiem, zeszytów z pogrubionymi liniami i innych pomocy. Ćwiczyłem wzrok na zajęciach rehabilitacyjnych. Niestety, medycyna jest nadal bezradna w przypadku mojej choroby. Wzrok pogarszał się stopniowo, aż zupełnie przestałem widzieć. Od początku mego pobytu w ośrodku byłem jednak przygotowywany do samodzielnego życia, także do takiej trudnej sytuacji jak ta, która mnie spotkała. Ani przez chwilę nie czułem się tutaj samotny. Znalazłem wsparcie dorosłych i rówieśników, którzy dobrze mnie rozumieli.
Będąc w „Braille’u”, żyję aktywnie. Chodzę do kina, teatru, na mecze i koncerty. W szkole, poza nauką, uczestniczę w zajęciach tanecznych, teatralnych, sportowych. Spore sukcesy mam w szachach. Musicie wiedzieć, że brak wzroku nie jest przeszkodą do tego, żeby dalej żyć pełnią życia!
Zwracam się do Was z prośbą, żebyście na co dzień nie unikali takich osób jak ja, a wspierali nas, kiedy to konieczne. Bez tego jest trudno, szczególnie kiedy po zakończeniu nauki wracamy do domu i zostajemy w nim samotni. Marzeniem wielu z nas jest, żeby mieć z kim porozmawiać i dalej aktywnie żyć. Wiele potrafimy samodzielnie, jednak nieraz jest nam potrzebna pomoc drugiego człowieka.
Serdecznie dziękuję za liczne listy, które otrzymałem w zeszłym roku. Było w nich dużo ciepłych słów wsparcia i życzliwości. Czytając je, nabrałem wiary, że nasze problemy są dla Was coraz bardziej widoczne. Proszę, także w tym roku przyłączcie się do nas w dniu 15 października - w Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Postarajcie się nas zrozumieć, porozmawiajcie o problemach osób z dysfunkcją wzroku.
Na zakończenie chciałbym podziękować Wam za wszystko, co zrobiliście do tej pory. Pozdrawiam Was serdecznie!
Adam oraz Koleżanki i Koledzy z bydgoskiego „Braille’a”

 

Oprac. M. Górecka