Ozdabianie jajek korzeniami sięga nawet 5 tys. lat wstecz (tak datuje się pisanki znalezione w Asyrii). Znali je starożytni Egipcjanie, Chińczycy, Rzymianie i Persowie. Najprawdopodobniej to tym ostatnim zawdzięczamy wprowadzenie pisanek do kultury chrześcijańskiej. Nasza rodzima, najstarsza pisanka datowana jest na X wiek i została znaleziona w okolicach Opola.

 

Ozdabianie jaj ma swoje źródła w pogańskich praktykach, gdzie stosując odpowiednie symbole miały odstraszać złe moce, stać na straży domostwa, zdrowia i szczęścia mieszkańców. Miały zapewnić urodzaj, płodność i powodzenie w miłości, chronić przed urokami, a noworodek wykąpany w wodzie po gotowaniu pisanek miał być silny i zdrowy.

Pisankami zazwyczaj nazywamy  ozdabianie jaj różnymi technikami. Technik jest niezwykle dużo; od tradycyjnych kraszanek, drapanek, poprzez wyklejanki, malowanki oraz bardziej nowatorskie metody, które się rozwinęły wraz z dostępnością  wszelkich ozdób i materiałów, zastępując nam kruche jajka naturalne.

Czy jajko zawsze musi być kurze? Oczywiście nie! Do pisanek można wykorzystać jajka gęsie, kacze, a nawet strusie. Możemy zrobić nawet bajkowe smocze jajo, które kojarzy się z legendami i z pewnością będzie piękną ozdobą pośród tradycyjnie zdobionych pisanek. Do takiego ozdabiania potrzebujemy jajo ze styropianu i materiały takie jak pinezki, cekiny, kolorowe kamyczki łańcuszki, koraliki itp.

W tym roku ozdabianie jajek na plastyce połączone było z tematyką bajkową i nieco magiczną. Punktem wyjścia były współczesne smoki –czyli krokodyle, jaszczurki i węże. Uczniowie malowali oko smoka doskonaląc techniką pastelową, a smocze jajo było dopełnieniem i nawiązaniem do tradycji ozdabiania jajek na Wielkanoc.

 

 

Opracowanie; n-l plastyki Ilona Mocarska