Drodzy uczniowie!

Wasze bezpieczeństwo w Internecie to sprawa niezwykle istotna.
W sieci czai się dużo niebezpieczeństw oraz cyber-przestępców, którzy często wykorzystują naszą naiwność. Internet jest wspaniałym źródłem wiedzy i rozrywki. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie odwiedzane przez nas strony są bezpieczne. Podczas ich przeglądania możemy trafić zarówno na treści dobre, jak i szkodliwe.

Zapraszamy Was do zapoznania się z najważniejszymi zasadami korzystania z komputera i Internetu:

1. Nigdy nie podawaj nikomu swojego imienia, nazwiska ani adresu! Nie mów ile masz lat i do jakiej szkoły chodzisz. Nigdy nie podawaj swojego numeru telefonu osobom poznanym

w Internecie.

2. Dbaj o swoje hasła jak o największą tajemnicę. Wymyślaj takie, które są trudne do odgadnięcia.

3. Dbaj o bezpieczeństwo swoich kolegów i koleżanek.

Nie podawaj nikomu ich danych i nie publikuj ich zdjęć bez ich zgody. Nie wiesz, jaki ktoś zrobi z nich użytek, a kiedy je wysyłasz lub umieszczasz w Internecie, to nie masz już nad nimi żadnej kontroli.

4. Używaj programu antywirusowego i dbaj o to, aby baza wirusów była aktualizowana. Nie otwieraj e-maili

od nieznajomych i nie klikaj w linki wysyłane od nieznanych

Ci osób. Nigdy nie bój się prosić o radę oraz pomoc rodziców

lub innych opiekunów.

5. Pomyśl kilka razy nim wyślesz do kogoś wiadomość, e-maila

lub smsa. Zastanów się, czy treść, którą napisałeś nie sprawia komuś przykrości. Kiedy ją wyślesz nie można już tego cofnąć.

6. Poruszając się w sieci, posługuj się pseudonimem. Nie podawaj w nim daty swojego urodzenia ani wieku.

7. Nie rób przykrości innym użytkownikom sieci. Pamiętaj, że nie używamy brzydkich słów – anonimowość nie zwalnia nas

z podstawowych zasad kultury osobistej.

8. Nigdy nie ufaj osobom poznanym w Internecie. Nie możesz być pewien kim ona jest naprawdę. Nie spotykaj się z takimi osobami. Jeśli ktoś poznany w sieci zaproponuje Ci spotkanie, koniecznie powiadom o tym rodziców lub innych opiekunów!

9. Jeśli podczas korzystania z Internetu trafisz na jakieś treści

lub materiały (zdjęcia, obrazki, filmy), które Cię zaniepokoją – wyłącz monitor i powiedz o tym osobie dorosłej.

10. Pamiętaj, że długie lub niewłaściwe korzystanie z komputera szkodzi Twojemu zdrowiu. Zastanów się, czy z powodu zbyt częstego przesiadywania przed komputerem nie masz problemów, np. w szkole? Nie zapominaj o innych rozrywkach, nie związanych z komputerem lub Internetem.

11. Nie otwieraj plików nieznanego pochodzenia.

12. Staraj się nie odwiedzać stron, które proponują niesamowite atrakcje – np. wygranie pieniędzy lub jakichś cennych przedmiotów, czy darmowe filmy i muzykę. Często na takich stronach znajdują się ukryte wirusy i inne zagrożenia.

Pamiętajcie, że każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi
w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Traktujmy innych użytkowników tak, jakbyśmy sami chcieli być traktowani.

Jeśli chcesz się dowiedzieć się więcej o tym, jak zachować bezpieczeństwo w Internecie, skorzystaj z materiałów dostępnych
na stronie https://sieciaki.pl/.