Drogie Świetliczaki!
Wielkimi krokami zbliżamy się do końca roku szkolnego, mamy nadzieję, że we wrześniu spotkamy się ponownie w świetlicy. Żałujemy, że nie możemy pożegnać się osobiście z Świetliczakami z klas trzecich. Życzymy Wam powodzenia w starszych klasach, czeka Was dużo zmian, nowe przedmioty, inni nauczyciele, potraktujcie to jako wielką przygodę i pamiętajcie, że każda zmiana uczy nas czegoś nowego i rozwija nasze umiejętności.
Wszystkim Wam, życzymy udanych, bezpiecznych i zdrowych wakacji! W załącznikach znajdziecie poradniki jak bezpiecznie zachowywać się podczas wypoczynku nad wodą, w lesie, czy w górach, zapoznajcie się z tymi zasadami, zapamiętajcie je i stosujcie się do nich!
Przypominamy, że w najbliższy wtorek – 23 czerwca przypada Dzień Ojca. Pamiętajcie o życzeniach i samodzielnie wykonanym upominku dla taty! Poniżej znajdziecie propozycje na tę okazję.
Bezpieczeństwo podczas wakacji
Prezentacja: https://www.youtube.com/watch?v=po2zhXIgk04
Bezpieczeństwo dzieci nad wodą
https://www.youtube.com/watch?v=Ui-ndYWcThA
UWAGA NA BARSZCZ SOSNOWSKIEGO! (zdjęcie tej rośliny w załączniku)
W związku z rozpoczęciem sezonu letniego zwracamy szczególną uwagę na niebezpieczną roślinę – barszcz Sosnowskiego.
Barszcz Sosnowskiego (Heracleum Sosnowski Mandel) to roślina niebezpieczna. Pochodzi
z rejonu Kaukazu, skąd został rozprzestrzeniony na rozległych obszarach Europy środkowej
i wschodniej, gdzie stał się rośliną inwazyjną. Od lat pięćdziesiątych do siedemdziesiątych XX wieku wprowadzany był do uprawy jako roślina pastewna. Można go spotkać w wielu miejscach, rośnie na łąkach i w przydrożnych rowach, nad brzegami rzek i jezior, w ogrodach i parkach.
Jak go rozpoznać? Przede wszystkim po okazałych wymiarach – to jedna z największych roślin zielnych na świecie, niektóre okazy potrafią dorastać nawet do pięciu metrów wysokości. Duże, szerokie liście przypominają trochę popularny łopian, a długie pędy
z wieloma białymi kwiatami – wyrośnięty koper. Łodyga jest u góry zielona, a w dolnej części pokryta fioletowymi plamkami. Roślina ta jest silnie toksyczna. Włoski na łodygach
i liściach barszczu wydzielają parzącą substancję, która zawiera szkodliwe substancje uaktywniające się w wysokich temperaturach i przy dużej wilgotności powietrza.
W soku barszczu Sosnowskiego znajdują się niebezpieczne dla skóry związki, które mogą powodować oparzenia I, II, a nawet III stopnia. Kontakt z nią powoduje zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, niegojące się rany, długo niezanikające blizny. Do poparzenia przez barszcz Sosnowskiego może dojść nawet pomimo braku bezpośredniego kontaktu
z rośliną. W czasie upałów toksyczne związki mogą wydostawać się z rośliny w postaci lotnej. Jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci i alergików. Oprócz poparzeń skórnych, związki chemiczne zawarte w soku barszczu Sosnowskiego mogą również wywoływać:
– podrażnienia dróg oddechowych
– nudności
– wymioty
– bóle głowy
– zapalenie spojówek.
W przypadku natknięcia się na barszcz Sosnowskiego należy zachować ostrożność. Najlepiej nie zbliżać się do niego i nie dotykać go. Jeżeli jednak doszło do kontaktu z rośliną, trzeba niezwłocznie i dokładnie obmyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło słoneczne, przynajmniej przez 48 godzin (promieniowanie ultrafioletowe zwiększa stan zapalny i ryzyko powstania blizn). Warto skorzystać z pomocy lekarskiej.
Bezpieczne wakacje – plakaty w załącznikach
Propozycje na Dzień Ojca:
Wincenty Faber „Do czego służy tata?”
Do czego służy tatuś? Na przykład do prania,
Kiedy za dużo pracy miewa w domu mama.
Do trzepania dywanów, jazdy odkurzaczem,
do chodzenia z córeczką na lody, na spacer.
Do wbijania haczyków w twardy beton ściany,
wtedy, gdy nową szafkę lub obraz wieszamy.
Do strugania, gdy złamie się twardy ołówek,
do wkładania do mojej skarbonki złotówek.
Do wspinaczki, gdy sobie przed ekranem usiadł.
Do pomagania w lekcjach też miewam tatusia.
A kiedy się gazetą, jak tarcza zasłania,
przynoszę kolorowa książkę do czytania.
I razem wędrujemy do ostatniej strony.
Do tego służy tatuś dobrze oswojony.
Piosenka dla taty
Tato, już lato!
Daj mi rękę tato!
Marcin Styczeń – Piosenka dla taty
Upominki dla taty:
Laurka dla taty
Brelok do kluczy
5 pomysłów na upominki
Puchar dla taty
Pozdrawiamy serdecznie i życzymy wspaniałych wakacji!
Nauczyciele świetlicy klas II i III