Drogie Świetliczaki!
Wiemy, że jesteście czujnymi obserwatorami przyrody, zapewne zauważyliście, że już od kwietnia pojawiły się w naszym otoczeniu budzące się z zimowego snu żaby. Obecnie trwa ich okres lęgowy. Kiedy żaby budzą się z zimowego snu, przemieszczają się do najbliższych zbiorników wodnych gdzie składają skrzek. Na drodze ich wędrówki często znajdują się ruchliwe jezdnie, gdzie żaby masowo giną pod kołami samochodów. Po drodze czyha na nie też wiele innych niebezpieczeństw. Żaby wpadają do studzienek, kanałów, zbiorników wodnych o stromych brzegach, kolektorów i innych tzw. pułapek antropogenicznych z których nie potrafią się wydostać.
Aby zminimalizować skalę zjawiska, wzdłuż ulic, gdzie płazy są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo rozkłada się specjalne płotki. Miejsca te są dodatkowo znakowane, dzięki czemu kierowcy mogą zachować większą czujność i zwracać uwagę na wędrujące żaby. Przy płotkach ustawia się też specjalne wiaderka – pułapki. Kiedy wiaderka „zapełnią” się żabami i ropuchami, do akcji wkraczają wolontariusze, którzy przenoszą pojemniki wraz z zawartością do pobliskich zbiorników wodnych, gdzie żaby są wypuszczane.
Tam kończy się pełna przygód płazia wędrówka. W Gdańsku migrujące żaby najczęściej można spotkać w rejonach zbiorników wodnych i retencyjnych, w naszym rejonie to okolice naszej szkoły a poza naszym osiedlem szczególnie w okolicach ulic: Góralskiej, Michałowskiego, Do Studzienki, Myśliwskiej, Bytowskiej, Kwietnej i Spacerowej. Zachęcamy do obserwacji i prosimy nie narażajcie tych zwierząt na stres, nie dotykajcie patykami!
W tym tygodniu polecamy oprócz czujnej obserwacji przyrody, ciekawe filmy edukacyjne o życiu żab, śmieszne wiersze o żabach oraz słuchowiska, których bohaterami są żaby. Zachęcamy też to wykonania w wolnej chwili prac plastycznych związanych z tematem.
Pozdrawiamy ciepło,
Nauczyciele świetlicy kl. II i III
Jan Brzechwa
Żaba
Pewna żaba
Była słaba,
Więc przychodzi do doktora
I powiada, że jest chora.
Doktor włożył okulary,
Bo już był cokolwiek stary,
Potem ją dokładnie zbadał,
No, i wreszcie tak powiada:
„Pani zanadto się poci,
Niech pani unika wilgoci,
Niech pani się czasem nie kąpie,
Niech pani nie siada przy pompie,
Niech pani deszczu unika,
Niech pani nie pływa w strumykach,
Niech pani wody nie pija,
Niech pani kałuże omija,
Niech pani nie myje się z rana,
Niech pani, pani kochana,
Na siebie chucha i dmucha,
Bo pani musi być sucha!”
Wraca żaba od doktora,
Myśli sobie: „Jestem chora,
A doktora chora słucha,
Mam być sucha – będę sucha!”
Leczyła się żaba, leczyła,
Suszyła się długo, suszyła,
Aż wyschła tak, że po troszku
Została z niej garstka proszku.
A doktor drapie się w ucho:
„Nie uszło jej to na sucho!”
Agnieszka Frączek
„Dama”
Wpadła żaba do fryzjera
Na kolację się wybieram
Boć to przyszło wczoraj z rana
zaproszenie od bociana
eleganckie, z barwnym szlaczkiem
Tekst pisany drobnym maczkiem
I dlatego tutaj jestem
Proszę mnie uczesać modnie
Bo chcę damą być dosłownie
Fryzjer spojrzał - rzeczywiście
Nawet znaczek jest na liście
Wtem przystąpił do czesania
Ma być dama? Będzie dama
Kiedy skończył swoją pracę
Dama rzekła: ile płacę?
I wytwornie uczesana
Wnet pognała do bociana
Bocian już na żabkę czekał
Skrzydłem machał jej z daleka
Ona zaś kumkała "witaj"
Czekała aż ją spyta o fryzurę
Piękną, nową, albo suknię wystrzałową
Jednak bocian ów zuchwalec
Nie zajmował się tym wcale
Zlekceważył żabę grację
I zjadł damę na kolację.
Żaby film edukacyjny
Metamorfoza kijanki ropuchy szarej
Prace plastyczne
Staw z żabami
Żaba z rolki po papierze
Zakochana żaba
Słuchowiska:
Żaba
Historia pewnej żaby
Dla lubiących kreatywne prace plastyczne
Doniczka z tulipanami:
Sztuczne kwiaty — to zawsze ciekawy temat w trakcie produkowania oraz piękny jako wynik. Do wykonania projektu będzie nam potrzeba minimum materiałów oraz czasu, a wyroby te są w stanie wykonać nawet najmniejsi miłośnicy rękodzieła.
Materiały:
- papier kolorowy
- pałeczki bambusowe — 3 sztuki;
- klej do papieru;
- ołówek;
- linijka;
- nożyczki;
- malutka doniczka— na życzenie.
Przebieg prac:
Stwórz niewielki szablon w postaci kwiatku: wytnij kwadrat o wymiarach 7х7 cm, złóż go w pół po przekątnej oraz wyrysuj obwód połowy tulipana. Wytnij oraz rozłóż szablon. Przyłóż kwiatek-szablon do kolorowych kartek oraz obramuj go za pomocą ołówka na odwrocie. Takich elementów ma być po cztery sztuki do każdego kwiatka z papieru kolorowego, czyli aby otrzymać trzy objętościowe kwiatki – mamy wyciąć 12 płaskich tulipanów.
Za pomocą niepiszącego długopisu albo długopisu z białym żelem wgnieć na odwrocie każdego kwiatka, wykorzystując linijkę. Złóż pod katem 90 stopni, aby wizerunek okazał się wewnątrz. Sklej ze sobą po dwa zgięte elementy, jak to jest pokazane na Zdjęciu 4.
Jedną z połówek kwiatku nasmaruj klejem do papieru na odwrocie, przyłóż pałeczkę bambusową, przykryj drugą połówką, przyciśnij palcami. W taki sposób zrób trzy kwiatki. Doklej na pędy podłużne liście.
Weź małą doniczkę dla roślin oraz wyłóż na dnie trochę plasteliny albo piasku. Jest to robione po to, aby z pewnością utrwalić końcówki pałeczek bambusowych. Włóż swoje kwiaty oraz dosyp do pełna doniczki piasku, drobnych kamyków albo cieniutkich papierowych spiralek, aby kompozycja wyglądała na zakończoną. Możesz też użyć plasteliny.
Jeśli nie masz oddzielnej malutkiej doniczki, po prostu dodaj te sztuczne kwiaty do jakiejkolwiek rośliny pokojowej. Udanej twórczości!
Możesz podarować tulipany mamie, na Dzień Matki.
Efektowna grafika 3D: Zentangle
Technika grafiki Zentangle pomaga rozluźnić się, uwolnić twórczą energię, rozwinąć kreatywność. Nasz projekt pomaga dziecku wyciszyć się w trakcie wykonania, a także skupia jego uwagę. W tym mini-utworze są narysowane kwadraty, które stopniowo są wypełniane liniami. W wyniku otrzymujemy objętość na płaszczyźnie, swoistą optyczną iluzję.
Materiały:
- długopis o grubości 0.3 mm (cienkopis, rapidograf, grafion, żelowy długopis lub mechaniczny ołówek);
- kartka w kratkę.
Proces:
Rysunek o niedużym formacie może być zdobiony ręcznie, do większego lepiej stosować linijkę. Narysuj więc na stronie z zeszyta w kratkę kwadrat o wymiarze 16x16 kratek. Narysuj poziomą oraz pionową osie symetrii. Narysuj przekątne, a potem wpisz do kwadratu romb.
Zwróć uwagę, otrzymałeś cztery kwadraty zawierające już gotowe przekątne. W miejscach krzyżowania się przekątnych wyrysuj małe kwadraciki, pokoloruj je. Wygładź oraz zaokrąglij ich strony, jak jest to pokazane na zdjęciu 6. Narysuj łuki: po trzy w każdą stronę od centrum (Zdjęcie 7). Za pomocą długopisu trzeba pogrubić środkowe części linii łukowych (Zdjęcie 8).
Opisane działania trzeba powtórzyć na wszystkich kwadratach. Pracować z cienkopisem jest o wiele wygodniej niż z długopisem żelowym, ale cenowo prawie się nie różnią. Z cienkopisu nie wypływa atrament oraz się nie rozsmarowuje, a to jest najważniejsze w pracy na cienkim papierze z delikatnymi rysunkami.